کاربرد پیچ و مهره در صنعت پل‌سازی

آموزشی, مقالات

پل‌ها از جمله سازه‌های فلزی هستند که استحکام آن‌ها بسیار مهم و حیاتی است. به عبارتی پل‌ها شریان‌هایی هستند که دو سمت یک رودخانه، دره، خیابان و … را به هم متصل می‌کنند و از این رو باید تحمل وزن و بار بسیار زیادی داشته باشند. درگذشته بسیار دور، پل‌ها همگی از آجر و مصالح این‌چنین ساخته می‌شد و در ایران نیز دیده می‌شود تعدادی از قدیمی‌ترین پل‌ها را که هنوز هم پابرجا هستند؛ اما امروزه این سازه‌ها با ورقه‌های ضخیم فولادی که به کمک پیچ و مهره به هم متصل شده‌اند مستحکم می‌شوند. کافی است نگاهی به پل‌های اطرافتان بی اندازید تا به ضخامت و استحکام پیچ‌های استفاده شده در آن‌ها پی ببرید. در ادامه در خصوص کاربرد پیچ و مهره در پل‌سازی بیشتر توضیح می‌دهیم.

انواع پیچ و مهره مورد استفاده در پل‌سازی

از پرکاربردترین انواع قطعات مورد استفاده در پل‌سازی باید به پیچ و مهره فولادی با استاندارد ASTM A490 و پیچ و مهره فولادی یا انکر بولت با استاندارد ASTM A320، ASTM A325 و DTI اشاره داشت. البته در موارد دیده می‌شود که از واشرهای HV نیز در پل‌ها استفاده شود. در قسمت‌هایی که کشش و بار بیشتر به پل وارد است، از انواع پیچ با استانداردهای DIN6914 و DIN6915 نیز استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از پیچ در پل‌سازی

امروزه در همه صنایع این پیچ و همین‌طور مهره است که وظیفه استحکام قطعات را برعهده‌گرفته‌اند و صنعت پل‌سازی نیز از این قائده مستثنا نیست. به صورت کلی استحکام بیش ‌از اندازه پیچ‌ها و مهره‌ها در زمان لرزش و ارتعاش اصلی‌ترین دلیل استفاده از آن‌ها در صنایع پل‌سازی و ساختمان‌سازی است. این در حالی است که سازه‌های جوشکاری شده در این مواقع کمترین مقاومت را از خود نشان می‌دهد.

در کنار استحکام فوق‌العاده‌ای که این قطعات دارند، هزینه‌های جاری پروژه اعم از هزینه کارگر، هزینه تهیه مصالح و مواد اولیه، ساعات کاری پروژه و… را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهند و این هم به نفع پیمانکار است، هم به نفع کارفرما و هم مردمی که رفت‌وآمد آن‌ها به‌واسطه این پل ایمن می‌شود؛ اما نکته بسیار حائز اهمیت استحکام پیچ‌های ساخته‌شده و انتخاب‌شده است. اگر پلی در اثر سیل و زمین‌لرزه خراب می‌شود و یا عمر مفید کوتاهی دارد، چند دلیل برای آن وجود دارد. ممکن است مهره‌ها و پیچ‌های انتخاب‌شده در آن کیفیت کمی داشته‌اند، دیگر این‌که ممکن است ورقه‌های فولادی بی‌کیفیت بوده‌اند یا طراحی پل مطابق با اصول مهندسی نبوده است. در این میان کیفیت نامناسب قطعات بیشتر مورد توجه است.

شرکت پولاد پیچ‌کار مفتخر به ارائه این محصولات با بالاترین کیفیت نسبت به نمونه‌های مشابه مارکت خارجی و داخلی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول با ما در تماس باشید.
این مطلب را به اشتراک بگذارید.
مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست