پوشش اکسید سیاه

پوشش‌ها, مقالات

تعریف اجمالی

اکسید سیاه عبارتی است که در ارتباط با محصولات مختلف به گوش می رسد. در پیچ و مهره نیز این اصطلاح در مورد انواع پیچ ها واشر ها مهره ها و… شنیده می شود. حال مزیت نوع اکسید سیاه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ با پولادپیچ کارهمراه باشید.

نگاهی دقیق‌تر

سیاهکاری بر روی فلزات آهنی یک نوع پوشش دهی تبدیلی است. پوشش از طریق یک واکنش شیمیایی با آهن موجود در فلز ایجاد می‌گردد. این واکنش شیمیایی یک سطح محافظی را بوجود می‌آورد. یک پوشش تبدیلی سیاهکاری به آلیاژ‌‌‌‌های آهن اعمال می‌شود و این در حالتی است که نمک‌‌‌‌های اکسید کننده با آهن واکنش داده و آن را به شکل آهن مغناطیسی یا در می‌آورند که در حقیقت اکسید مشکی آهن یا همان سیاهکاری است. اکسید سیاهرگی بر روی آهن ایجاد می‌شود. البته فلزات دیگر نظیر: مس، برنج، فولاد ضد زنگ نیز قابلیت تشکیل اینچنین پوشش هایی را نیز دارند. اکسید سیاه یک ظاهر مشکی ماتی بر روی قطعات فلزی فوق با هزینه پایین ایجاد می‌نماید.

انواع سیاه کاری

اکسید سیاه (بلک اکساید) بر روی آلیاژ‌‌‌‌های آهنی را می‌توان با استفاده از حمام نمک مذاب در دمای حدود 315 سانتی گراد یا بالاتر و محلول سیاه کاری سرد در دمای محیط و یا محلول قلیایی پایه آب جوشان در دما 135-148 درجه سانتیگراد بدست آورد که مورد اول سیاهکاری گرم و مورد دوم سیاهکاری سرد نامیده می‌شود

شل شدن

  1. تمیزکاری و چربیگیری قطعات فلزی
  2. شستشوی قطعات فلزی به مدت 3-15 دقیقه
  3. زنگ زدایی و شستشویی اسیدی
  4. شستشوی قطعات
  5. سیاهکاری قطعات در محلول جوش قلیایی
  6. شستشوی قطعات
  7. آب بندی و پرداختکاری نهایی

شرکت پولاد پیچ‌کار مفتخر به ارائه این محصولات با بالاترین کیفیت نسبت به نمونه‌های مشابه مارکت خارجی و داخلی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول با ما در تماس باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست