سازه ‌های پیچ و مهره‌ای

آموزشی, مقالات

اسکلت‌های فلزی متصل با پیچ و مهره یکی از مدرنترین نوع سازه در صنعت به شمار می‌روند زیرا با تحقیقات علمی و تست‌های متعدد انجام شده بر روی ساز‌ه‌های متصل با پیچ و مهره مشخص شده که این نوع سازه برای جلوگیری از حوادث طبیعی مناسب می‌باشد . در کشورهایی مانند  ژاپن و نیوزلند که در معرض شدید‌ترین زلزله‌ها بوده نشان می‌دهد که سازه‌های اتصالی با پیچ و مهره بسیار کارآمد بوده و از این رو سایر کشورها به فکر اجباری کردن ساخت و ساز‌های فلزی با اتصال‌های پیچ و مهره افتاده‌اند.

یکی از مزایای استفاده از سازه‌هایی با اتصالات پیچ و مهره‌ای مخصوصا در سازه‌هایی بلند مرتبه و عظیم این است که در زمان تکان‌های شدید بر اثر باد یا زلزله ، بین پیچ و مهره‌‌ها و اسکلت فاصله ایجاد می‌شود و همین امر به عدم تخریب و شکست منجر شده و در نتیجه کارآمدی پیچ و مهره‌ها در این زمان بسیار چشمگیر است و تفاوت اتصالات پیچ و مهره‌ای با جوش در همین راستا می‌باشد زیرا در زمان لرزش ،اتصالات جوش دچار شکست شده و منجر به تخریب اسکلت و فروپاشی می‌شود اما در اتصالات پیچ و مهره در اثر فاصله‌ی ایجاد شده بین پیچ و مهره و اسکلت فروپاشی صورت نخواهد گرقت.

همچنین در اسکلت‌هایی که از پیچ و مهره به جای جوش در اتصالات استفاده می‌کنند زمان نصب، زمان اجرا و پرتی مصالح به مقدار قابل توجهی کمتر است و در مقابل کیفیت ساخت و ایمنی سازه به همان میزان بیشتر می‌باشد. با توجه به اینکه ساخت قطعات در کارخانه و تحت نظارت و بازرسی دقیق انجام می‌شود کیفیت ساخت در مقایسه با سازه‌های فلزی جوشی که در محل ساخته و نصب می‌شوند بسیار بالاتر است.

همچنین در بحث خوردگی سازه نیز سازه‌های پیچ و مهره‌ای بر جوش مقدم هستند زیرا در سازه‌های پیچ و مهره‌ای قبل از رنگ آمیزی قطعات، زنگ زدایی می‌شوند در حالی که در سازه‌های جوشی این عمل انجام نمی‌شود و در سازه‌های فلزی با جوش به جای رنگ غنی شده با روی که در سازه‌های پیچ و مهره استفاده می‌شود ضد زنگ به کار می‌رود که این امر باعث خوردگی سریع سازه می‌شود.

تنها عیبی که شاید در سازه‌های پیچ و مهره‌ای وجود داشته باشد این است که اتصالات با دقت و مهارت کافی و به درستی بسته نشوند یا اینکه جای سوراخ‌ها و میزان پیچش اتصالات نا‌مناسب باشد.

حال نکته‌ی قابل توجه این است که برای استفاده از پیچ و مهره در اتصالات اسکلت‌های فلزی کیفیت حرف اول را میزند و امنیت سازه مستلزم استفاده از پیچ و مهره‌ی با کیفیت می‌باشد که به این منظور می توان از پیچ و مهره‌های کارخانه‌ای به جای کارگاهی استفاده کرد زیرا در کارخانه محصولات توسط آزمایش‌های گوناگون مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند تا کارشناسان از صحت و کیفیت آنها اطمینان حاصل کنند که برخی از این آزمایش‌ها به شرح زیر است:

آزمایشات کششی ، تست‌های خمش(بازرسی بصری برای عدم وجود ترک) ، تست‌های برشی ، آزمون خستگی و برخی آزمایش‌هایی که توسط ربات‌های موجود انجام میپذیرند.

استفاده از پیچ و مهره در صنعت باید با رعایت کامل استانداردها باشد که در ساختمان سازی و اسکلت‌های فلزی قوانین و استاتدارد‌های شهرداری نیز باید رعایت گردند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

1/ قبل از اجرای ساخت سازه‌های فلزی باید نقشه ی تمامی جزئیات مشخص باشند و تمام اطلاعات اتصالات اعم از جوش ها، پرچ ها و پیچ ها به صورت دقیق ذکر شوند.

2/باید تمامی پیچ‌های کارخانه ای از کارگاهی متمایز شوند و نوع اتصال پیچ های پرمقاومت(اتکایی یا اصطکاکی) به وضوح مشخص و حد سفت کردن پیچ ها مشخص شود.

3/ تمامی قسمتهایی که توسط پیچ و مهره به هم متصل می شوند ، باید ضمن نصب با بکارگیری پین یا پیچ و مهره موقت نسبت به هم کاملاً تثبیت شوند . استفاده از وسایل نصب و نگهداری موقت ، نباید به سوراخهای پیچ صدمه زده و یا آن را گشاد کند.

4/ اگر سوراخهای قطعات در یک اتصال دقیقاً مقابل هم نباشند ، مو جبات وازدن (عدم قبول ) و رد کردن اتصال فراهم خواهد شد.

5/ به طور کلی سوراخ کردن ورقهای ضخیم تر از 12 میلیمتر و یا ورقهای ساخته شده از فولاد مخصوص قوی و سخت، باید با مته صورت گیرد.

6/ قطعاتی که با پیچ پرمقاومت به یکدیگر متصل می شوند ، باید کاملاً به هم چفت شده باشند و نباید واشرهای پر کننده یا هر نوع مصالح فشارپذیر دیگری بین آنها قرار گیرد.

7/ هنگامی که قطعات جمع و نصب می شوند ، باید تمامی سطوح اتصال (شامل سطوح مجاور سر پیچ و طرف مهره ) از قسمتهای پوسته شده و دیگر مواد زاید عاری باشند، به ویژه سطوح تماس اتصالات اصطکاکی باید کاملاً تمیز بوده و اثری از رنگ، لاک، انواع روغن و مصالح دیگر در آنها وجود نداشته باشد.

8/ پیچهای پرمقاومت را باید مطابق با مشخصات مندرج در استاندارد مربوط مورد استفاده قرار داد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست