پیچ‌های مسطح

آموزشی, مقالات

پیچ مسطح چیست و چه شکلی دارند؟

این پیچ‌ها از لحاظ ظاهری مانند دیگر پیچ‌ها هستند و تفاوت آن‌ها تنها در شکل سر آن‌ها است. همانطور که در شکل بالا می‌بینید پیچ‌های مسطح بر خلاف پیچ‌های دیگر سر کروی شکل ندارند. این پیچ‌ها اندازه و طول‌های مختلفی دارند و می‌تواندد تمام رزوه یا نیمه رزوه باشند. مسئله دیگری در استفاده از این پیچ‌ها حائز اهمیت است این است که می‌توان روی این پیچ‌ها را با مواد پرکننده یا با یک سری از برچسب‌های مخصوص پوشاند تا هیچ اثری از آن در سطح کار باقی نماند.

 

چه زمانی از پیچ‌های مسطح یا سرتخت استفاده می‌شود؟

این پیچ‌ها زمانی استفاده می‌شود که یک سطح صاف در انتهای کار مورد نیاز باشد. به عبارتی این نکته بسیار مهم است که در نهایت و بعد از بسته شدن پیچ‌ برآمدگی سر پیچ معلوم نباشد. به عنوان مثال:

  • از این پیچ‌ها بیشتر در عرشه‌ کشتی‌ها، قایق‌ها و ریل‌ها استفاده می‌شود.
  • در کارهای ظریف و نازک کاری‌ها از این پیچ‌های سر استفاده می‌شود.
  • یکی از پرطرفدارترین صنایعی که به میزان زیادی از این نوع از پیچ‌ها استفاده می‌کند، صنایع کابینت‌سازی یا میز و صندلی سازی است. این صنایع علاوه بر استحکام کافی به دنبال زیبایی ظاهری هم هستند. دقیقا دو کاری که پیچ‌های سرتخت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.
نمای مختلفی از پیچ مسطح

چگونه می‌توانیم از پیچ مسطح یا همان Counter sunk  استفاده کنیم؟

برای استفاده از این پیچ‌ها باید مراحل زیر را طی کنید:

مشخص کردن جایگاه سوراخ

  • موقعیت هر سوراخ را روی قطعه کار خود مشخص کنید.

برای استفاده از این پیچ ابتدا باید سوراخ ایجاد شده در سطح را با ماشین‌های مخصوص زاویه‌دار کنیم تا برای فرو رفتن پیچ آماده باشد. این ماشین‌ها، چوب یا فلز را به طرز مخصوصی سوراخ می‌کنند و یک نشیمن مخروطی برای نشستن این پیچ‌ها آماده کند.

  • برای ایجاد سوراخ کردن از ابزارهای متفاوتی استفاده می‌شود

در روش اول سوراخ و حفره مخروطی شکل با هم در سطح مورد نظر ایجاد می‌شود. این کار باعث صرفه جویی در زمان می‌شود.

در نوع دیگری از وسیله از دونوع مته برای ایجاد سوراخ مناسب استفاده می‌شود. به طوری که مته اول عمل سوراخ کاری را انجام می‌دهد و مته دوم شکل مخروطی به آن می‌دهد.

این روش زمان بیشتری نیاز دارد اما نتیجه کاری که از این روش ایجاد می‌شود تمیزتر از حالت اول است.

روش استفاده از پیچ‌های سر تخت

  • سایز مناسب پیچ سر تخت خود را انتخاب کنید.

سایز مته مناسب برای سوراخ کاری را باید با توجه به سایز میخ سرتختی که می‌خواهید استفاده کنید، انتخاب کنید. مته‌ها سایزبندی‌های مختلفی دارند. اطمینان حاصل کنید که پیچ سر صاف با حفره مخروطی شل همخوانی دارد.

  • ارتفاع مورد نیاز خود را مشخص و تنظیم کنید.

ارتفاع سورخ خود را تعین کنید. این کار به راحتی با دستگاه شما قابل لنجام است. انجام تست تناسب

پس از ایجاد سوراخ، پیچ را تست کنید و ببینید که چگونه در سوراخ می‌نشیند. این کار بسیار واحب است زیرا اگر سوراخ کوتاه باشد سر پیچ بالای سطح می‌ماند. و اگر بیش از حد سوراخ شود ممکن است به خوبی فیکس نشود یا بعد از مدتی شل شود. با انجام تست تناسب در یک قطعه آزمایش می‌توانید سوراخ اصلی را بهتر ایجا کنید.

نتیجه گیری

اگر بخواهم یک جمع‌بندی کلی کنم باید بگویم که پیچهای سر صاف دقیقا مانند بقیه پیچ‌ها هستند با این تفاوت که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هم سطح با جسمی که در آن تعبیه شده‌اند قرار می‌گیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.
مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست