پوشش داکرومات

پوشش‌ها, مقالات

تعریف اجمالی

پوشش داکرومات، پوششی بسیار مقاوم به خوردگی و حرارت است. پوشش داکرومات نوعی پوشش مقاوم به خوردگی شیمیایی دو فازی است. این پوشش از قرارگیری دو فلز آلومینیوم و روی در یک زمینه الیافی غیر آلی در کنار یکدیگر تشکیل می‌شود. در مقایسه با پوشش‌های مقاوم به خوردگی نسل قبل از خود از ویژگی‌های قابل توجهی برخوردار است.

استانداردها

با توجه به استانداردها و مقالات و تحقیق‌های انجام‌شده به ازای هر 1 میکرومتر پوشش اعمال‌شده روی قطعات فولادی 100 ساعت در مقابل تست سالت اسپری مقاومت می‌نمایند. ضخامت 10 تا 12 میکرومتر برای پیچ و مهره‌ها با پوشش دهی داکرومات به دست می‌آید که مناسب است. این مقدار مقاومتی دو برابر با 50 تا 60 میکرون پوشش گالوانیزه گرم است چسبندگی این پوشش بسیار عالی بوده و جایگزین مناسبی برای پوشش‌های گالوانیزه سرد و گرم شده‌اند. آن‌ها به مراتب خواص بهتری ارائه می‌دهند.

متریال و ساخت

این پوشش خاص به روش‌های گوناگون از بروز خوردگی شیمیایی جلوگیری می‌کند. لایه محافظ ایجادشده از پوسته‌های روی و آلومینیوم، پوششی مناسب بر روی فلز پایه ایجاد می‌کند. همچنین از تماس عوامل خورنده و سطح فلزی محافظت می‌کنند. خاصیت گالوانیک این پوشش سبب می‌شود در تمام محیط‌های خورنده‌ای که دسته پوشش‌های گالوانیزه استفاده می‌شوند با عملکرد مناسب‌تر و عمر طولانی‌تر مورد بهره‌برداری قرار گیرد. وجود اکسید فلزی در داکرومات سبب می‌شود تا میزان خورگی مابین فولاد و روی به مقدار قابل‌توجهی کاهش‌یافته و این پوشش را تا سه برابر نسبت به پوشش روی مقاوم‌تر کند.

محل استفاده

این پوشش برای محافظت از قطعات فولادی و چدنی در برابر خوردگی به کار می‌رود. ذرات روی و آلومینیوم به همراه چسب کروم عناصر اصلی مواد را تشکیل می‌دهند. پوشش داکرومات نوعی خاصیت ضد اصطکاک دارد. این فرآیند همانند بسیاری روش‌های پوشش کاری با روش‌های مختلفی قابل اعمال است. عمده‌ترین روش‌های مورد استفاده با توجه به تنوع محصولاتی که پوشش داده می‌شوند شامل دو مرحله پاشش یا غوطه‌وری در محلول پایه و پخت است.

شرکت پولاد پیچ‌کار مفتخر به ارائه این محصول با بالاترین کیفیت نسبت به نمونه‌های مشابه مارکت خارجی و داخلی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول با ما در تماس باشید.
این مطلب را به اشتراک بگذارید.
مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست