DIN 933 چیست؟

DIN 933 یک پیچ بزرگ با سر شش گوشه است که بیشتر برای اتصال چوب به چوب یا چوب به فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیچ‌ها مانند انواع پیچ و مهره‌های دیگر، اندازه‌های مختلفی دارد و می‌توان گفت که اندازه آن از 4/1 تا 4 اینچ متفاوت است. به پیچ‌های DIN 933، پیچ‌های آچارخور نیز گفته می‌شود.

پیچ DIN 933

به سر پیچ‌ها گاهی گل پیچ نیز گفته می‌شود. گل پیچ‌های آچاری، در دو نوع ریز و درشت وجود دارد. که هرکدام از آن‌ها در سازه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما اگر بخواهیم به شکل استاندارد و جهانی این پیچ نگاه کنیم این پیچ‌ها یک سر شش گوشه دارند که رزوه‌ها و طول‌های مختلفی می‌توانند داشته باشند. قسمت رزوه مانند این پیچ‌ها درشت بوده و بسیار قدرتمند هستند.

برای استفاده از این پیچ‌ها معمولا از مهره‌های شش ضلعی استفاده می‌شود.

DIN به چه معناست؟

شاید دوست داشته بدانید که به طور کلی DIN به چه معنایی است. Din  در واقع مخفف شده عبارت Deutsches Institut für Normung است و این عبارت به معنی موسسه استاندارد سازی آلمان است. این نظریه وجود دارد که به احتمال زیاد استاندارهای ملی آلمانی جایگزین استاندارهای اروپایی بشود.

جالب است بدانید که یک پیچ دیگر به اسم DIN 931 وجود دارد و نباید آن را با مدل 933 اشتباه بگیریم.  مدل 933 دارای در پوش شش ضلعی کامل است درحالیکه مدل 931 دارای سر شش گوشه جزئی است. اما گام رزوه هر دو مدل درشت است.

پیچ‌های Din 933 که در بعضی از سایت‌ها به اسم DIN 933 Hex Head Cap Screws نیز از آن یاد شده است دارای روزه کامل هستند. برای استفاده از این پیچ‌ها نیاز است ابتدا سطح موردنظر را سوراخ کرده و برای سفت کردن دو سطح، از مهره استفاده شود.

ابعاد این پیچ‌‌ها مشابه ISO 4017 بوده و در کلاس‌های 8.8, 10.9 و 12.9 موجود است و Class 70 (A2-70, A4-70 فولاد ضد زنگ موجود هستند.

این پیچ‌ها مانند پیچ‌های دیگر می‌توانند دارای یک سری روکش، مانند روی باشند که آن را در برابر خوردگی مقاوم کنند. در صورت نداشتن این روکش، این پیچ می‌تواند زنگ بزند.

نکته:

زمانی که در اینترنت عبارت DIN  را سرچ کنید با عبارتی به اسم ISO نیز مواجه خواهید شد. این دو اصطلاح، به کشور صادر کننده اشاره دارد به عنوان مثال DIN به موسسه استاندارسازی آلمان و ISO به موسسه استاندارسازی بین‌المللی اشاره دارد. این دو معیار قابل تبدیل به یکدیگر هستند.

پیچ‌های Din 933 از چه جنسی ساخته می‌شوند؟

این پیچ‌ها نیز مانند انواع پیچ و مهره‌های دیگر می‌توانند از متریال مختلفی ساخته شده باشند؛ مانند استیل ضد زنگ، استیل با کربن پایین، استیل با آلیاژ کربن. آلیاژ نیکل و…

از پیچ‌های Din 933 در چه مواردی استفاده می‌شود؟

قطعات سنگین با استفاده از این پیچ به اتصالات جدانشدنی تبدیل می‌شوند. از این پیچ بیشتر برای اتصال قطعاتی که در معرض ضربه، ارتعاش یا فشار تناوبی هستند، استفاده می‌شود. از این پیچ به خصوص می‌توان در مواردی که به یک مکانیسم قابل تنظیم نیاز است، استفاده کرد.

نکته جذاب این پیج در سر شش گوشه آن می‌باشد که همین امر باعث شده تا بتوان به آسانی به وسیله آچار آن را باز و بسته کرد. از این پیچ‌ها در ساخت و سازهای پر تنش و پر حرکت و سنگین استفاده می‌شود.

صنایع بزرگی همچون سد سازی و پل سازی، ماشین آلات، صنایع ریلی و… بدون وجود این نوع از پیچ‌ها عملا بدون کاربرد خواهند ماند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که در ساخت شاتل فضایی و موشک نیز از این پیج استفاده می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.
مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست