پیچ‌هایی شش گوش

آموزشی, مقالات

پیچ‌های شش گوش چیست؟

پیچ‌هایی شش گوش به پیچ‌هایی گفته می‌شود که دارای سر شش ضلعی هستند. این پیچ‌ها بسیار رایجند، مخصوصا وقتی صحبت از ساخت و ساز یا تعمیر می‌شود زیرا استحکام بسیار بسیار بالایی دارند. سر شش گوش این پیچ‌ها به ما این امکان را می‌دهند که آن‌ها را با یک آچار محکم کنیم، به همین دلیل به آن‌ها پیچ‌های آچارخور نیز گفته می‌شود. به معنای دیگر در برابر پیچ‌هایی که دارای سرهای گوشه‌ای نیستند کاربرد بسیار راحت‌تری دارند.

انواع پیچ‌های آچارخور

پیچ‌های شش گوشه را از نظر رزوه می‌توان به به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:

  • پیچ‌های تمام رزوه
  • پیچ‌های نیمه رزوه

در زیر تصویری از هر دو نوع پیچ گذاشته‌ایم تا بتوانید بهتر تفاوت آن دو را درک کنید.

پیچ‌های آچارخور تمام رزوه
پیچ‌های رزوه‌خور نیمه رزوه

همه این پیچ‌ها انواع و اقسام و سایزها و قطرهای بسیار مختلفی دارند. این ویژگی‌ پیچ‌های شش گوشه باعث می‌شود تا بتوان از آن در موارد بسیار مختلفی مانند پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، صنعت ساختمان سازی، اتصالات انواع ماشین آلات و صنعت آب و فاضلاب استفاده کرد.

حالا شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با این همه تنوع کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

بهترین راه انتخاب یک پیچ شش گوش است که با توجه به شرایط بهترین جنس را دارد. هر نوع از پیچ‌های شش گوشه دارای خواص ویژه‌ای است که هر کدام برای کاربردهای خاصی مناسب است

در قسمت بعد به چند نوع از پیچ‌های شش گوشه اشاره می‌کنیم.

  • پیچ‌های شش گوش استیل ضد زنگ:

این مهره‌ها از پرطرفدارترین اقسام پیچ‌های ضد زنگ هستند. پیچ‌های شش گوش ضد زنگ، هیچ نوع پوششی ندارند و خود به خود در برابر خوردگی مقاوم هستند.

  • پیچ‌های شش گوش استیل کربنی:

از این پیچ‌ها در زمان‌هایی استفاده می‌شود که امکان خوردگی بیشتر است. پس باید از پیچ‌هایی استفاده کرد که مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند. پیچ‌های استیل ضد زنگ دارای روکش روی هستند و به همین دلیل این خصوصیت را دارند.

  • پیچ‌های شش گوش ساخته شده از آلیاژ:

این نوع از پیچ‌های شش گوش ساخته شده‌اند تا وزن و فشار زیادی در هر اینچ یا متر مربع تحمل کنند. این پیچ‌ها مانند پیچ‌های کربنی دارای روکش کادمیوم یا روی هستند و این خصوصیت باعث شده تا در برابر خوردگی مقاوم‌تر شوند.

‌نتیجه گیری:

در این مقاله علاوه بر آشنایی با انواع پیچ‌های شش گوشه، به خوبی این مسئله را درک کردیم که کاربرد بسیار بسیار فراوانی دارند. در سازه‌های فلزی بزرگ و متوسط، استادیوم‌های ورزشی و آسمان خراش‌ها به وفور از این نوع از پیچ‌ها استفاده می‌شود. در استفاده از پیچ‌ها این نکته را به یاد داشته باشید باشید که انتخاب پیچ مناسب بسیار مهم است پس اگر سوالی داشتید یا احساس کردید نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید.


منابع:

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست