مهره‌های شش گوش

آموزشی, مقالات

معرفی مهره‌های شش گوش

همانطور که از اسم این مهره می‌توان حدس زد، مهره‌های شش گوشه یا همان hexangon nuts دارای شش گوشه هستند. مهره‌های شش گوه دقیقا مانند پیچ‌های شش گوشه بسیار رایج و پرطرفدار هستند. به طور کلی این حالت شش گوشه نه تنها در پیچ و مهره بلکه در انواع بست‌های دیگر هم بسیار محبوب به شمار می‌روند.

کاربرد مهره‌های شش گوش

این نوع از مهره‌ها امروزه در موارد بسیار زیادی مصرف می‌شوند و بسیار رایج هستند. از این مهره‌ها می‌توانید در ساخت مبلمان، در ساخت یا تعمیر لوازم خانگی، در ساختمان سازی یا حتی در اسباب بازی‌های بچگانه، اتومبیل‌ها و هزاران مورد دیگر استفاده کنید.

شاید شما هم به این موضوع دقت کرده باشید که با وجود اینکه مهره‌ه‌ها می‌توانند هر شکل دیگری داشته باشند چرا به شکل شش گوشه ساخته می‌شوند؟ و جواب این سوال در میزان کارایی‌ای است که این شکل به مهره‌ها می‌دهد.

مهره‌های شش گوش

به عنوان مثال:

  • راحت‌تر چرخاندن مهره‌های شش گوشه

شش گوشه بودن این مهره‌ها باعث می‌شود تا راحت‌تر بتوان آن‌ها را چرخاند. بگذارید بیشتر برایتان توضیح دهم. با وجود سر شش ضلعی مهره‌ها شما دست خود را فقط باید به اندازه یک ششم دایره حرکت دهید تا آچار را در جای خود سفت کنید. شش ضلعی بودن این مهره‌ها باعث شده تا چرخش این بست‌ها آسانتر شود.

از طرفی اگر مهره‌ها بیشتراز شش گوش داشته باشند ممکن است به طور کامل بشکند یا آسیب ببیند. به همین دلیل شش گوشه بودن به برجسته‌ترین حالتی تبدیل شده است که پیچ و مهره ساخته می‌شود.

  • یک استاندار پذیرفته شده در جهان است

درست است که مهم‌ترین دلیل محبوبیت مهره‌های شش گوشه استفاده آسان‌تر از آن است اما اینکه این شکل از مهره‌ها به صورت عجیبی در جهان به صورت یک استاندارد پذیرفته شده است هم حائز اهمیت است. تمام مصرف‌کنندگان و مشاغل در جهان از این نوع از پیچ و مهره‌ها استفاده می‌کنند. اگر بست‌ها یک شکل ثابت نداشتند در بعضی موارد ممکن بود مشکلاتی به وجود بیاید؛ اما مهره‌های شش گوشه این مشکل را نیز حل کرده‌اند.

این نوع از مهره‌ها با انواع زیادی از پیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کنار آن‌ها برای اتصال اجزای فلزی و چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتصالات به وجود آمده از طریق این مهره‌ها استحکام زیادی داشته و از حرکت، جابجایی و کشیده شدن اجزا جلوگیری میکند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم:

  • از این مهره در اتصالات انواع فولادهای کربنی (steel carbon)، فولادهای ضد زنگ و پلاستیک‌ها استفاده می‌شود.
  • در پرداخت های ساده یا سطوح رویی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • برای اتصال سطوحی در اندازه چندین اینج یا چندین متر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • برای سطوحی که در معرض ارتعاش هستند با مکانیسم قفل کننده قوی از ارتعاش آن‌ها جلوگیری می‌کند.
  • برای استفاده در شرایط سرد و گرم مناسب هستند.
  • این مهره‌ها در سایزهای 8/3 تا 8 اینچ وجود دارند.

نتیجه گیری

شما می‌توانید در کارهای خود، از هر پیج یا مهره‌ای استفاده کنید اما این را بدانید که استفاده از این مهره‌ها بسیار رایج تر از انواع دیگر است (به جز در موارد خیلی خیلی خاص). استفاده از پیچ‌های شش ضلعی باعث ایجاد یک بست قوی می‌شود و استفاده از آن راحت‎‌تر است. همه این موارد هر کسی را قانع می‌کند که از این مهره‌ها برای انجام کار خود استفاده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.
مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست