پیچ‌های خودکار

آموزشی, مقالات

در این قسمت قصد داریم تا هر چیزی که نیاز دارید تا درباره Self drilling screws یا پیچ‌های خودگردان بدانید را به شما بگوییم. اینکه پیچ‌های خودگردان چه نوع پیچ‌هایی هستند؟ چطور و در چه مواردی می‌توان از این نوع استفاده کرد و چگونه ساخته می‌شوند. پس در ادامه همراه ما باشید.

Self-Drilling Screw یا پیچ‌های خودگردان چه نوع پیچ‌هایی هستند؟

این پیچ‌ها طراحی‌ای مانند مته‌های ابزاری مانند دیلر را دارند. همانطور که از نام آن‌ها پیداست برای استفاده از این نوع از پیچ‌ها نیاز به ایجاد یک سوراخ یا انجام عمل حفاری برای عملکرد به عنوان بست ندارند و بدون ایجاد سوراخ هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

عملکرد پیچ‌های خودکار کمی با پیچ‌های دیگر متفاوت است و بر اساس شرایط برای استفاده از آن باید، سرعت، عمق و جنس ماده‌ای که می‌خواهیم استفاده کنیم در نظر بگیریم.

این نوع از پیچ‌ها بیشتر برای کار روی فولاد نرم، چوب و یا فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قسمت‌ها مختلف یک پیچ خودگردان

در تصویر بالا می‌توانیم با قسمت‌های مختلف یک پیچ خودگردان آشنا شویم. قسمت بالایی این پیچ‌ها، مانند پیچ‌های دیگر است. چیزی که در این پیچ‌ها تفاوت ایجاد می‌کند، قسمت انتهایی آن است.

نکات قابل توجه در استفاده از پیچ‌های خودگردان

زمانی که تصمیم به استفاده از پیج‌های خودگردان می‌کنیم، اولین و مهم‌ترین چیزی که باید در نظر داشته باشیم این است که ببینیم متریالی که با این پیچ در تماس است، از چه جنسی ساخته شده است.

علاوه بر مورد بالا، باید به نقطه‌های کلیدی مانند شیار انتهایی flute، طول قسمت انهایی length و پره‌های کناری یا همان wings اشاره کرد.

پیچ‌های خود حفاری چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ‌های خود حفاری بسیار پرکاربرد و حتی می‌توان گفت که همه کاره هستند و سال‌هاست که برای حفاری در مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آنجایی که این پیچ‌ها نیاز به حفاری یا ایجاد سوراخ ندارند، سرعت کار را افزایش داده و با انجام عمل اتصال به بهترین شکل، باعث افزایش بازدهی و عملکرد می‌شوند.

از پیچ‌های Self-Drilling در چه مواردی استفاده می‌شود؟

یک نکته

در اینجا گفتن این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از مردم دو نوع self-tapping و self-drilling screws را با یکدیگر اشتباه میگیرند یا فکر می‌کنند که آن دو یکی هستند. اما باید این نکته را بدانید که این دو پیچ از حاظ ساختار با یکدیگر متفاوتند.

تفاوت این دو در قسمت انتهایی پیچ است.

self-drilling screws در انهای خود خود یک منحنی دارد که آن را شبیه یک مته پیچشی که در دریل‌ها استفاده می‌شود تبدیل کرده است؛ اما self-tapping ها می‌توانند انتهایی صاف نوکدار یا تخت داشته باشند.

پیچ‌های خود حفاری در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

برای ایجاد سقف

این پیچ‌ها زمانیکه به همراه واشر استفاده شوند، بهترین گزینه برای ایجاد سقف‌های فلزی است. پیچ‌های self-drilling به همراه واشر توانایی ایجاد یک بست و مهر و موم بسیار قوی را دارند. پس اگر قصد ایجاد سقف فلزی برای خانه خود یا اسمبل کردن یا وصل کردن اجزای مختلف بک سازه را هم دارید می‌توانید از این پیچ استفاده کنید. این نوع از پیچ به دلایلی که در بالا به آن اشاره شد به ابزاری ارزشمند در ساخت و ساز تبدیل شده است.

انواع مختلفی از پیچ‌های خودکار

برای ساخت و ساز

این پیچ‌ها نیاز سازندگان به ایجاد حفره را از بین بردند و زمان لازم برای انجام کارشان را یک چهارم کردند. ساخت و ساز بدون پیچ‌های خودکار بسیار سخت‌ می‌شود.

برای استفاده در فلزات ورقه‌ای

زمانی که قصد استفاده از فلزات ورقه‌ای به ویژه برای انجام انواع قاب بندی‌ها را داریم استفاده از این پیچ‌ها بسیار مفید است و این اهمیت به دلیل سرعت بخشیدن به کار و ایجاد اتصالات قوی است. این پیچ‌ها با قدرتی که دارند می‌توانند فلزات با ضخامت و سختی متفاوت را سوراخ کند. توانایی سوراخ کردن این پیچ‌ها با توجه به انواع مختلف آن متفاوت است.

استفاده پزشکی

شاید زیاد برای شما مهم نباشد اما گر بخواهیم از گستره بسیار زیاد کارایی این پیچ بدانید باید بگویم که از این پیچ در زمینه‌های پزشکی، ارتوپدی، تعویض و ترمیم بافت و عضله هم استفاده می‌شود.

استفاده پزشکی پیچ‌های خودکار

استفاده در برابر ستون‌های بتنی

پیچ‌های خود حفاری توانایی این را دارند که در بتن، آجر و بلوک وارد شوند یا به آن‌ها ضربه بزنند. البته این پیچ‌ها اندازه‌ها و قطر خاصی دارند که با استفاده از تجربیات و دانش یک کارشناس بهترین آن را انتخاب کنید. پیچ‌های خود حفاری بتن سبک‌های مختلفی دارند که از بین آن‌ها می‌توان به پیچ‌های سر صاف یا شیاردار اشاره کرد.

مزایای استفاده از پیچ‌هایی با قابلیت خود حفاری

  • مواد نقطه انتهایی پیچ

نوک پیچ‌های حفاری معمولا از فولاد کربنی بسیار سخت ساخته می‌شوند. این فولادها در دمای بالا پایداری بیشتری دارند و در برابر سایش مقاوم‌ترند. همچنین گاهی می‌توان از پوشش‌هایی مانند روی استفاده کرد تا مقاومت آن‌ها را در برار  خورگی چندینبرابر کنیم

  • پایداری در دمای بالا

حفاری باعث می‌شود که اصطحکاک ایجاد شود و اسطحکاک ایجاد شده باعث ایجاد گرمای بسیار زیادی می‌شود. اگر مته‌ها تحمل خوبی در برابر گرما نداشته باشند به سرعت از بین می‌روند.

  • نیاز به نیروی کمتر

پیچ‌های خود حفاری با توجه به ساختاری که دارند نیروی کمتری نیاز دارند و در نهایت این نیروی کمتر بسیاری از مشکلات به وجود امده در اتصال دو ماده به یکدیگر را حل می‌کنند.

پیچ‌های خودحفاری برای نفوذ به چندین ماده و اتصال سریع و کارامد طراحی شده‌اند و به همین طراحی و پیکربندی آن‌ها به گونه‌ای است که بدون نیاز به فشار یا نیروی اضافی چندین ماده را درکنار یکدیگر قرار می‌دهند.

نتیجه گیری

پیچ‌های با قابلیت دریل شدن به صورت خودکار، دارای ویژگی‎‌های ظاهری‌ای مانند یک مته دریل است و برای انجام عملیات اتصال نیاز به ایجاد سوراخ ندارند. چون برای استفاده از این پیچ‌ها نیاز به حفاری نیست، می‌توانند سرعت حفاری را به شکل قابل توجهی بالا ببرند. اتصالات ایجاد شده به وسیله این پیچ‌ها بسیار قوی هستند. این نکته بیار مهم را در نظر داشته باشید که برای استفاده از این پیچ‌ها، باید دقت بسیار زیادی در انتخاب نوع مناسب انجام داد. اگر شما هم قصد استفاده از این پیچ‌ها را دارید و در انتخاب آن دچار سردرگمی شدید، می‌توانید از ما کمک بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست