پیچ حفره دار یا پیچ آلن

پیچ‌‌های صنعتی

Socket head bolts یا پیچ آلن چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا درباره پیچ‌های حفره‌دار یا همان Socket head bolts صحبت کنیم. اگر دوست دارید بدانید تا این پیچ‌ها چه انواعی دارند، از چه متریالی ساخته می‌شوند، در چه جاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و…، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

معرفی کامل پیچ‌های آلن

پیج‌های حفره‌دار یا همان Socket head bolts ، دارای یک حفره شش ضلعی در سر خود هستند. این ویژگی باعث شده تا یک فرق خیلی بزرگ با پیچ‌های سنتی داشته باشند و آن این است که دیگر از پیچ‌‌ گوشتی برای باز و بسته کردن آن استفاده نمی‌کنند. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که برای شل یا سفت کردن پیچ حفره دار از چه چیزی  استفاده می‌شود؟ جواب بسیار ساده است از یک آچار آلن یا کلید شش‌گوشه.

آچار آلن برای باز و بسته کردن پیچ آلن

یکی دیگر از فرق‌های اساسی پیچ‌های حفره‌دار با دیگر پیچ‌ها در این است که این پیچ‌ها قابلیت جدا شدن از سر خود را دارند. به بیانی دیگر بعد از وارد شدن کامل پیچ به سطح کار می‌توان سر (یا گل) پیچ را جدا کرد تا در نهایت فقط یک نقطه روی سطح کار باقی بماند. از این نظر مانند پیچ‌های مسطح هستند و کمترین تأثیر را در شکل ظاهری جسم خواهند گذاشت.

در نهایت در بسیاری از موارد فرق زیادی بین پیچ‌های حفره‌دار و پیچ‌های معمولی در کارهای روزانه وجود ندارد؛ پس نقطه اصلی برتری پیچ‌های حفره‌دار چیست؟ به طور کلی می‌توان گفت پیچ‌های حفره‎دار برخی از ویژگی‌های سودمند سایر پیچ‌ها را به صورت یکپارچه با یکدیگر ترکیب کرده و باعث شده تا با راحتی و سهولت تمام، یک مجموعه کامل با بهره‌وری بسیار زیاد داشته باشیم. این یکپارچگی و دارا بودن چندین ویژگی باعث شده تا این پیچ‌ها در فضاهای محدود هم کاربرد داشته باشند.

در چه مواردی از پیچ‌‌های حفره‌دار استفاده می‌شود؟

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد در فضاهایی که محدود هستند و امکان استفاده از آچار وجود ندارد، این پیچ‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کنند.

نکات مثبت در استفاده از پیچ‌های حفره‌دار

  • نیروی گشتاور و قدرت نگهداری پیچ‌های حفره‌دار بیشتر از پیچ‌های معمولی بوده و این ویژگی باعث شده تا در بسیاری از موارد به گزینه بهتری تبدیل شوند.
  • قدرت نگهداری این پیچ‌ها به ما این امکان را می‌دهد تا از پیچ‌های کمتری در پروژه استفاده کرد و از این طریق به کاهش هزینه‌های اولیه کمک می‌شود.
  • از طرفی دیگر استفاده از پیچ‌های کمتر به معنی ایجاد سوراخ‌های کمتر در سطح کار است که در نهایت باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.
  • استفاده از این پیج‌ها باعث می‌شود تا احتمال آسیب رسیدن به سطح کار کاهش یابد و وزن نهایی سازه کمتر شود.
  • زمانی که وزن کمتری از یک سازه در نظر باشد استفاده از پیچ‌های حفره‌دار افزایش می‌یابد. این پیچ‌ها اندازه کوچکتری نسبت به سایر پیچ‌ها داشته و در نهایت تأثیر زیادی در وزن نهایی محصول خواهند داشت.

سایزهای پیچ‌های حفره‌دار

قطر سر این پیچ‌ها، معمولا 1.5 برابر قطر بدنه آن و طول ساقه آن هم تقریبا اندازه سر آن است. البته در حالت کلی این پیچ ممکن است سرهایی با شکل‌های گوناگون داشته باشد که به عنوان مثال می‌توان به سرهای گنبدی شکل، سرهای مسطح و … اشاره کرد. به طور کلی پیچ‌های کوچکتر با طول ساقه حدود 3 تا 20 میلی متر بیشتر مورد استفاده قرار می‌کیرند اما استفاده از پیچ‌های بزرگتر هم غیر معمول نیست.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تا به تمام آن چیزی که لازم بود تا درباره پیچ‌های حفره‌دار بدانید در اختیار شما قرار دهیم. به طور کلی اگر فضایی که می‌خواهید از پیچ استفاده کنید طوری است که استفاده از پیچ‌گوشتی را غیرممکن یا سخت شده، یا اگر به دنبال این هستید که وزن نهایی محصول خود را تا حد امکان کم کنید، گزینه بهتری از پیچ‌های حفره‌دار پیدا نخواهید کرد. ما در شرکت پولاد پیچ‌ تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا با کیفیت‌ترین پیچ ممکن را تولید کنیم. اگر شما هم مثل ما به کیفیت نهایی کار خود اهمیت می‌دهید، فقط کافیست یکبار با ما همکاری کنید.

شرکت پولاد پیچ‌کار مفتخر به ارائه این محصولات با بالاترین کیفیت نسبت به نمونه‌های مشابه مارکت خارجی و داخلی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول با ما در تماس باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست