پیچ‌‌های صنعتی

پیچ چشمی

question_answer0

پیچ چشمی نوعی از پیچ است که در یک انتهای آن حلقه وجود دارد. از این حلقه برای اتصال محکم به یک سازه استفاده می شود، بنابراین ممکن است طناب یا کابل به آن متصل شود.

پیچ‌‌های صنعتی

پیچ یو شکل (پیچ کرپی ، یو بولت)

question_answer0

یکی از انواع پیچ ها، پیچ یو شکل است، که به شکل حرف U ساخته می شود و در دو قسمت انتهایی آن رزوه زده می شود. این پیچ در بازار با نام های پیچ کرپی ، یو بولت و پیچ رکابی نیز شناخته می شود.

مهره‌های صنعتی

مهره چشمی

question_answer0

مهره چشمی یا قلاب دینام مادگی دارای دو نوع پیچ دار و مهره دار است. این قلاب را می توان در بلند کردن موتور و قطعات صنعتی استفاده کرد و دارای سایز 6 تا 10 اینچ می باشد.

پیچ‌‌های صنعتی

SUPER BOLTS

question_answer0

با پیشرفت و پیشرفت علم و فناوری ، بستها و روشهای بستن سنتی نیز باید به روز شوند. انواع پیچ و مهره فوق العاده نه تنها آسان برای نصب و جداسازی ، مقرون به صرفه و بادوام هستند ، بلکه کارکرد آنها آسان و استفاده از آنها بی خطر است.

آموزشیمقالات

استاندارد ISO

question_answer0

همان‌طور که می‌دانید ایزو یک سازمان بین المللی استانداردسازی است که از کمیته‌های فنی مختلفی برای ساخت استاندارد انواع محصولات تشکیل شده است. پیچ و مهره هم از این قضیه مستثنی نیست.

پوشش‌هامقالات

پوشش گالوانیزه

question_answer0

پوشش گالوانیزه (Galvanized coating) استفاده از روکشی از جنس روی برای جلوگیری از خوردگی یا زنگ زدگی فولاد یا آهن است. پوشش گالوانیزه اولین بار در سال ۱۸۳۷ در فرانسه و انگلیس ابداع و توسعه یافت و پس از آن در تمام دنیا گسترش یافت.

آموزشیمقالات

کاربرد پیچ و مهره ها در صنایع نفت و گاز

question_answer0

در صنعت نفت و گاز تجهیزات مربوط به حفاری و حمل محموله های با ارزش منوط به سالم ماندن برخی از سخت ترین شرایط محیطی است. این تجهیزات برای سالم ماندن در شرایط دما و فشار معین طراحی شده اند و انتظار می رود که اتصال دهنده های مورد استفاده برای جمع آوری این تجهیزات نیز این شرایط را تحمل کنند.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ‌های شش‌گوش

question_answer0

پیچ‌های شش گوش، همانطور که از اسمشان هم پیداست، پیچ‌هایی هستند که دارای شش گوش هستند. سر این پیچ‌ها می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشند.

مقالاتمهره‌های صنعتی

Super nuts

question_answer0

Super nuts برای اولین بار، تمام جهانیان را با یک فناوری جدید شگفت زده کرد و آن فناوری فشار چند گانه بود. این فناوری، بسیاری از مشکلاتی را که در این صنعت وجود داشت را حل کرد.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ‌های خودکار

question_answer0

اگر دارید کاری را انجام می‌دهید و به دنبال یک اتصال قوی هستید، یکی از بهترین پیچ‌ها، برای به وجود آوردن اتصال، استفاده از پیچ‌های خودکار یا self-tapping screws   است.

مهره‌های صنعتی

Din 934

question_answer0

در این مقاله سعی داریم تا هر آنچه که لازم است تا درباره DIN 934 نیاز است را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

پیچ‌‌های صنعتی

Expansion bolts

question_answer0

در این مقاله قصد داریم تا درباره پیچ‌های انبساط یا همان Expansion bolts صحبت کنیم. در ادامه خواهیم فهمید که پیچ‌های منبسط شونده جه پیچ‌هایی هستند؟ چه خصوصیاتی دارند؟ در چه مواردی استفاده می‌شود؟ و….

پیچ‌‌های صنعتی

پیچ حفره دار یا پیچ آلن

question_answer0

در این مقاله قصد داریم تا درباره پیچ‌های حفره‌دار یا همان Socket head bolts صحبت کنیم. اگر دوست دارید بدانید تا این پیچ‌ها چه انواعی دارند، از چه متریالی ساخته می‌شوند، در چه جاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و…، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

پوشش‌هامقالات

پوشش اکسید سیاه

question_answer0

اکسید سیاه عبارتی است که در ارتباط با محصولات مختلف به گوش می رسد. در پیچ و مهره نیز این اصطلاح در مورد انواع پیچ ها واشر ها مهره ها و… شنیده می شود. حال مزیت نوع اکسید سیاه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ با پولادپیچ کارهمراه باشید.

مقالاتواشرهای صنعتی

واشر مربعی

question_answer0

واشر چهارگوش یا واشر مربعی بصورت یک مربع و صفحه نازک با یک سوراخ است که بطور معمول برای توزیع بار و فشار از یک سطح موضعی مانند پیچ و مهره استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درمورداین واشر اطلاعات کسب کنیم.

مقالاتمهره‌های صنعتی

مهره چهارگوش

question_answer0

مهره مربعی یا همان مهره چهارگوش همانند دیگر مهره های موجود در بازار برای بستن و پوشش دادن اتصالات پیچی به کار می روند، مهره های مربعی از نوع رایج ترین مهره های طراحی و تولید شده در صنعت پیچ و مهره هستند…

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ سر مربعی

question_answer0

پیچ سر مربعي نوعی از اتصالات است که به صورت استوانه‌ای رزوه شده می‌باشد که معمولاً از جنس فلزی یا فولادی می‌باشد. نوع خط الراس‌های حلزونی یا نوع رزوه به صورت رزوه مثلثی، رزوه مربعی، رزوه ذوزنقه‌ای و رزوه نیم دایره‌ای و غیره می‌باشد که سطح استوانه پیچ سر مربعي را احاطه کرده‌است

مقالاتواشرهای صنعتی

نقش واشر در اتصال پیچ و مهره

question_answer0

یک حلقه نازک مسطح یا یک صفحه سوراخ دار که در اتصالات برای اطمینان از محکم بودن، جلوگیری از نشت یا از بین بردن اصطکاک استفاده می شود. هم چنین برای توزیع بار در یک منطقه بزرگتر عمل می کند.

آموزشیمقالات

متریال مختلف تولید پیچ و مهره

question_answer0

برای ساخت و تولید پیچ و مهره بر حسب میزان مقاومت و کارایی آن‌ها می‌توان از متریال‌های گوناگونی استفاده نمود به همین دلیل پیش از خرید پیچ و مهره می‌بایست بنا به محل مورد استفاده از آن‌ها خرید خود را انجام داد تا کیفیت و مقاومت مناسبی را داشته باشند.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ سوکت

question_answer0

پیچ‌های درپوش سر سوکت همچنین به عنوان پیچ‌های درپوش سوکت هگز یا مخفف شناخته می‌شوند. پیچ‌های پیچ خورده‌ای است که دارای یک سوکت شش گوش در سر برای اتصال کلید آلن است. این پیچ‌های درپوش سر سوکت با سر خمیده یا سر ساده موجود است.

مقالاتواشرهای صنعتی

واشر تخت

question_answer0

واشر تخت یکی دیگر از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین واشرها است. این واشر براى توزیع بار با تنش نسبتا زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. وزن و بار وارد شده در زمان سفت کردن پیچ و مهره به قطعه توسط واشر تخت مهار و تقسیم می‌شود.

مقالاتمهره‌های صنعتی

مهره چاکدار

question_answer0

مهره چاکدار نوعى از مهره است که در قسمت بالاى آن زائده‌هایى قرار داده شده که با استفاده از آن‌ها مى‌توان مهره را به درون پیچ قفل کرد و از باز شدن مهره جلوگیرى کرد. این نوع مهره به دو صورت ساخته مى‌شود.

مقالاتمهره‌های صنعتی

مهره واشر دار

question_answer0

مهره واشردار نوعی از مهره است که در زیر آن یک واشر تعبیه شده است که به مهره چسبیده است. یعنی بدون نیاز به واشر اضافه اتصال خوب و با کیفیتی ایجاد می‌کند. همچنین شیارهایی که در واشر این مهره ها وجود دارد باعث می‌شود که پس از بسته شدن به راحتی باز و یا شل نشوند.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ های چفتی

question_answer0

همان‌طور که می‌دانید ابزارهای مختلفی برای انجام صنایع مختلف و پروژه‌های گوناگون اختراع و تولید می‌شوند. برخی از این ابزار کوچک و برخی بزرگ هستند و وجود آن‌ها امری حیاتی برای ایمنی و نصب انواع سازه‌ها محسوب می‌شود.

آموزشیمقالات

آشنایی با انواع اتصالات در صنعت

question_answer0

امروزه اتصالات صنعتی دارای کاربردهای فراوانی هستند و در بسیاری از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع اتصالات در صنعت دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند که باعث شده است تا امروزه افراد زیادی علاقه‌مند به خرید و استفاده از آن‌ها باشند. اتصالات صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که هر یک کاربردهای مختلفی را به شما ارائه می‌دهند.

آموزشیمقالات

کاربرد پیچ و مهره در صنعت پل‌سازی

question_answer0

پل‌ها از جمله سازه‌های فلزی هستند که استحکام آن‌ها بسیار مهم و حیاتی است. به عبارتی پل‌ها شریان‌هایی هستند که دو سمت یک رودخانه، دره، خیابان و … را به هم متصل می‌کنند و از این رو باید تحمل وزن و بار بسیار زیادی داشته باشند. درگذشته بسیار دور، پل‌ها همگی از آجر و مصالح این‌چنین ساخته می‌شد و در ایران نیز دیده می‌شود تعدادی از قدیمی‌ترین پل‌ها را که هنوز هم پابرجا هستند …

پوشش‌هامقالات

پوشش داکرومات

question_answer0

پوشش داکرومات، پوششی بسیار مقاوم به خوردگی و حرارت است. پوشش داکرومات نوعی پوشش مقاوم به خوردگی شیمیایی دو فازی است. این پوشش از قرارگیری دو فلز آلومینیوم و روی در یک زمینه الیافی غیر آلی در کنار یکدیگر تشکیل می شود. در مقایسه با پوشش‌های مقاوم به خوردگی نسل قبل از خود از ویژگی‌های قابل توجهی برخوردار است.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ شش گوش نیم رزوه DIN 931

question_answer0

پیچ‌های شش گوش نیم رزوه یا DIN 931 مورد استفاده در صنعت و یا ساختمان سازی است و انواع گوناگونی دارند. امروزه یکی از پر استفاده‌ترین و معمول ترین نوع پیچ ها، پیچ شش گوش است. در حال حاضر در سرتاسر جهان هرساله در بازارهای مختلف، خریداری و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیچ‌ها به دلیل شکل و فرم ظاهری بخش سر پیچ که به حالت شش گوش است، به این نام معروف شده‌اند.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

پیچ‌های خود قفل شونده

question_answer0

حتی کارهای ساده به‌سازی خانه نیز با دستورالعمل‌های گیج کننده و متریال مبهم، مانند پیچ‌های خود قفل شونده، پیچیده می‌شوند. پیدا کردن متریال مناسب برای این کار دشوار است. اگر متوجه نباشید هر متریال چه کاری انجام می‌دهند یا چرا به آن‌ها نیاز دارید، این پیچیدگی‌ها دوچندان می‌شوند. *پیچ‌های خود قفل کن* با پیچ‌های معمولی تفاوت چندانی ندارند، اما ممکن است برخی چیزها را در مورد ساختمان یا پروژه بازسازی شما تغییر دهند.

مقالاتواشرهای صنعتی

واشر فنری

question_answer0

واشرها در حالت کلی دو نوعِ فنری یا تخت دارند که نام دیگر واشر فنری واشر قفلی است. واشر فنری یا واشر قفلی که بین پیچ و مهره قرار می‌گیرد یک تکه از دو لبه آن جدا شده است و شبیه یک حلقه مارپیچ فنری است. واشر فنری عموما به همراه واشر تخت استیل استفاده می‌شود.

مقالاتمهره‌های صنعتی

مهره شش گوش نازک

question_answer0

شاید اولین تصویری که از یک مهره شش گوش برای شما تداعی شود شش گوش بودن آن است! این تصویر درست است و در واقع می‌توان گفت نام این مهره از روی ظاهر آن گرفته شده است. مهره شش گوش نازک نوعی از مهره‌های مورد استفاده در این حوزه است که به شکل یک شش ضلعی بوده و تفاوت آن با مهره‌های شش گوش در ضخامتشان است.

پیچ‌‌های صنعتیمقالات

اِستاد بولت

question_answer0

به منظور اتصال فلنج‌ها و قطعات فلزی از یکی از انواع اتصالات پیچی به نام اِستاد بولت (Stud Bolt) استفاده می‌گردد. استاد بولت شامل یک پیچ تمام رزوه و دو عدد مهره است. این نوع از اتصالات در دو طرف خود دارای دنده بوده و قابلیت اتصال از هر دو طرف را دارا هستند.‎ ساختار تشکیل دهنده این پیچ‌ها غالباً از نوع فولاد هستند که در گریدهای مختلف استیل نیز تولید می‌شوند.

آموزشیمقالات

مهره درپوش‌دار ، مهره سربسته و مهره گنبدی

question_answer0

Cap nuts که به آن مهره درپوش‌دار، مهره‌های‌ سربسته یا مهره‌های گنبدی شکل هم گفته می‌شود، مهره‌ای است که از پیچ و رزوه‌‌ای که در زیر آن قرار دارد محافطت می‌کند. این مهره‌ها علاوه برکارایی جالبی که دارند دارای ظاهری زیبا و تمیز هستند و باعث افزایش ایمنی اتصالات شما می‌شود

آموزشیمقالات

پیچ‌های مسطح

question_answer0

این پیچ‌ها از لحاظ ظاهری مانند دیگر پیچ‌ها هستند و تفاوت آن‌ها تنها در شکل سر آن‌ها است. همانطور که در شکل بالا می‌بینید پیچ‌های مسطح بر خلاف پیچ‌های دیگر سر کروی شکل ندارند. این پیچ‌ها اندازه و طول‌های مختلفی دارند و می‌تواندد تمام رزوه یا نیمه رزوه باشند. مسئله دیگری در استفاده از این پیچ‌ها حائز اهمیت است این است که می‌توان روی این پیچ‌ها را با مواد پرکننده یا با یک سری از برچسب‌های مخصوص پوشاند تا هیچ اثری از آن در سطح کار باقی نماند.

آموزشیمقالات

کاربرد پیچ و مهره در صنعت ساختمان سازی

question_answer0

احتمالا شما که در حال خواندن این مقاله هستید حداقل یک آشنایی اولیه با پیچ و مهره دارید؛ اما بهتر است به طور کلی و برای شروع، بگویم که پیچ از یک ساقه استوانه‌ای ساخته شده است که روی بدنه خود دارای یک سری شیار است که معمولا به آن رزوه گفته می‌شود؛ علاوه بر آن یک سر هم دارد که بنا به نوع هر پیچ می‌تواند دایره‌، مربع یا شش گوشه باشد.

آموزشیمقالات

Din 933

question_answer0

DIN 933 یک پیچ بزرگ با سر شش گوشه است که بیشتر برای اتصال چوب به چوب یا چوب به فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیچ‌ها مانند انواع پیچ و مهره‌های دیگر، اندازه‌های مختلفی دارد و می‌توان گفت که اندازه آن از 4/1 تا 4 اینچ متفاوت است. به پیچ‌های DIN 933، پیچ‌های آچارخور نیز گفته می‌شود.

آموزشیمقالات

پیچ‌های خودکار

question_answer0

در این قسمت قصد داریم تا هر چیزی که نیاز دارید تا درباره Self drilling screws یا پیچ‌های خودگردان بدانید را به شما بگوییم. اینکه پیچ‌های خودگردان چه نوع پیچ‌هایی هستند؟ چطور و در چه مواردی می‌توان از این نوع استفاده کرد و چگونه ساخته می‌شوند. پس در ادامه همراه ما باشید.

آموزشیمقالات

پیچ‌هایی شش گوش

question_answer0

پیچ‌هایی شش گوش به پیچ‌هایی گفته می‌شود که دارای سر شش ضلعی هستند. این پیچ‌ها بسیار رایجند، مخصوصا وقتی صحبت از ساخت و ساز یا تعمیر می‌شود زیرا استحکام بسیار بسیار بالایی دارند. سر شش گوش این پیچ‌ها به ما این امکان را می‌دهند که آن‌ها را با یک آچار محکم کنیم، به همین دلیل به آن‌ها پیچ‌های آچارخور نیز گفته می‌شود. به معنای دیگر در برابر پیچ‌هایی که دارای سرهای گوشه‌ای نیستند کاربرد بسیار راحت‌تری دارند.

آموزشیمقالات

مهره‌های شش گوش

question_answer0

همانطور که از اسم این مهره می‌توان حدس زد، مهره‌های شش گوشه یا همان hexangon nuts دارای شش گوشه هستند. مهره‌های شش گوه دقیقا مانند پیچ‌های شش گوشه بسیار رایج و پرطرفدار هستند. به طور کلی این حالت شش گوشه نه تنها در پیچ و مهره بلکه در انواع بست‌های دیگر هم باعث محبوبیت بست‌ها می‌شود.

آموزشیمقالات

حوادث ناشی از شل شدن اتصالات پیچ و مهره (قسمت اول)

question_answer0

یکی از اجزای اصلی در سازه‌ها اعم از فولادی یا آهنی اتصالات هستند که کیفیت آنها نقش مهمی در انتقال فشار و نیرو‌های حاصل ایفا می‌کند. امروزه اگر در مورد نقش پیچ و مهره ‌ها از مردم عادی سوال شود اغلب ان را چندان با  اهمیت نمیدانند در حالی که اگر از اتصالات با کیفیت استفاده نشود ایمنی کل سازه به خطر می‌افتد . در سازه‌های اتمام یافته اتصالات نمایان نمی‌شوند اما در حقیقت این اتصالات هستند که کیفیت و امنیت سازه‌ها را تضمین می‌کنند.

آموزشیمقالات

سازه ‌های پیچ و مهره‌ای

question_answer0

اسکلت‌های فلزی متصل با پیچ و مهره یکی از مدرنترین نوع سازه در صنعت به شمار می‌روند زیرا با تحقیقات علمی و تست‌های متعدد انجام شده بر روی ساز‌ه‌های متصل با پیچ و مهره مشخص شده که این نوع سازه برای جلوگیری از حوادث طبیعی مناسب می‌باشد . در کشورهایی مانند  ژاپن و نیوزلند که در معرض شدید‌ترین زلزله‌ها بوده نشان می‌دهد که سازه‌های اتصالی با پیچ و مهره بسیار کارآمد بوده و از این رو سایر کشورها به فکر اجباری کردن ساخت و ساز‌های فلزی با اتصال‌های پیچ و مهره افتاده‌اند.

فهرست